dr. Szűcs Bálint cikkei


dr. Szűcs Bálint  |  2020. június 4. Cégvilág

Kérdések a külföldi befektetők magyarországi tulajdonszerzéséről

Egy 2020. május 25-én kihirdetett kormányrendelet alapján bizonyos szektorokban külföldi befektetők csak miniszteri engedéllyel szerezhetnek befolyást magyarországi székhelyű gazdasági társaságban. A bejelentési kötelezettség alá eső külföldi tulajdonszerzés véleményezésére 45 napja van az érintett miniszternek, döntése alapján megvalósulhat vagy bukhat egy tranzakció.

dr. Szűcs Bálint  |  2020. május 11. Cégvilág Koronavírus

Társasági döntések – speciális szabályok veszélyhelyzetre

A gazdasági társaságok döntéshozó szervei, testületei jellemzően személyes jelenléttel hozzák meg döntéseiket. A kijárási korlátozások bevezetését követően ezen ülések megtartása jellemzően ellehetetlenült. A társaságok többnyire nem voltak felkészülve az alternatív döntéshozatali lehetőségekre, de a szabályozás iránymutatást ad a kérdéses helyzetek kezelésére.

dr. Szűcs Bálint  |  2020. március 31. Cégvilág Koronavírus

Járványbiztos cégalapítás, ingatlan-adásvétel – ügyvédi ellenjegyzés digitálisan

Cégeljárás, ingatlan adásvételi szerződés: szinte mindenkinek automatikusan eszébe jut, hogy ezekhez a folyamatokhoz ügyvéd szükséges és az aláírás általában a jogi képviselő irodájában történik meg. Sokan nincsenek tisztában ugyanakkor azzal, hogy az ügyvédi ellenjegyzéshez kötött cégalapítást, cégmódosítást, vagy akár egy ingatlan adásvételt is el lehet intézni az ügyvéd előtti személyes jelenlét nélkül is, elektronikus úton.

Adathalászat: a munkatársak képzése a legjobb védelem
dr. Szűcs Bálint  |  2019. április 2. Adó

Adathalászat: a munkatársak képzése a legjobb védelem

Az adathalászat a kibertámadások egyik leggyakoribb és legsikeresebb formája. Ezek azok a munkatársakhoz bepottyanó megtévesztő e-mailek, amelyeknek egyetlen célja, hogy értékes információk kiadására, vagy a munkaállomásokat blokkoló kódok futtatására bírják rá a kollégákat. Más támadásokkal ellentétben az adathalászat nem támaszkodik biztonsági résekre vagy hibás biztonsági konfigurációkra. Az adathalászat ehelyett az emberi gyengeségre épít, hogy hozzáférjen az érzékeny rendszerekhez vagy értékes vállalati információkhoz.

Munkahelyváltás: hogyan védhetik érdekeiket a cégek?
dr. Szűcs Bálint  |  2019. március 5. Cégvilág

Munkahelyváltás: hogyan védhetik érdekeiket a cégek?

Az információ olyan kincs, amelynek a megőrzésére a technológia fejlődésével egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni. A munkáltatók éppen ezért igyekeznek megakadályozni, hogy a munkavállaló távozásával a sokszor üzleti titkot képező információk is kiszivárogjanak, „elvándoroljanak”. Mégis azt tapasztaljuk, hogy sok esetben csak felületesek az ismeretek és ezért a vonatkozó rendelkezések vagy megállapodások nem érvényesíthetőek, vagy jobb esetben feleslegesek.

dr. Szűcs Bálint  |  2018. november 28. Cégvilág

A cégalapítás első tíz lépése

Egy társaság cégbejegyzésének lebonyolítása az esetek többségében nem bonyolult feladat. Az úgynevezett egyszerűsített cégeljárás keretében, a törvény szerinti mintaszerződések alkalmazása esetén a cégbíróság bejegyzési eljárásának határideje egy munkanap. Mindent el lehet intézni az ügyvéd, közjegyző elektronikus aláírásával, internetes úton, már nem a postán kell az illetéket, csekket befizetni. Azonban a látszat kissé csalóka. A cég alapítását megelőzően ugyanis olyan döntéseket kell hozni, amelyek hosszú távú kihatással lehetnek a működésre, így célszerű azokat jól átgondolni. Másrészről pedig azt sem lehet mondani, hogy a cégbírósági bejegyzéssel befejeződne a cégalapítás folyamata – írja az RSM blogja.